Kolejny raz złamano prawo

W ostatnich tygodniach wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak ma pełne ręce roboty. 13 kwietnia wydał on kolejne rozstrzygnięcie nadzorcze dotyczące gminy Milicz. Tym razem unieważnione zostały wyniki konkursu na stanowisko dyrektora Biblioteki Publicznej w Miliczu.

Paweł Hreniak stwierdził nieważność zarządzenia burmistrza Piotra Lecha z 23 kwietnia 2015 r., którym powołano Marlenę Grodzińską na stanowisko dyrektora Biblioteki Publicznej w Miliczu.

Jak czytamy w uzasadnieniu, podobnie jak w przypadku konkursu na stanowisko dyrektora Ośrodka Kultury w Miliczu naruszono liczne przepisy:
– rozporządzenie Ministra Kultury ws. organizacji i trybu przeprowadzania konkursów na stanowisko dyrektora instytucji kultury;
– ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej;
– ustawę o bibliotekach;
– Konstytucję RP.

Wśród głównych uchybień znalazło się to, dotyczące nie przestrzegania terminów. Konkurs na stanowisko dyrektora ogłoszono 13 kwietnia 2015 r., termin składania dokumentów ustalono na 20 kwietnia 2015 r., czyli siedem dni później, choć powinien być zachowany minimalny czyli 30-dniowy termin. Wojewoda wskazuje też, że ogłoszenie o konkursie powinno być ogłoszone w dwóch tytułach prasy regionalnej, a nie w jednym, jak było w tym przypadku.

„Oznacza to, że burmistrz gminy Milicz ogłaszając konkurs (…) naruszył w sposób istotny rozporządzenie (Ministra Kultury – przyp. aut.)” – stwierdza wojewoda, po czym wskazuje, że organizator mógł powołać dyrektora poprzez konkurs, ale nie musiał. Jeżeli już wybrał taki sposób, to powinien to uczynić zgodnie z przepisami.

„Stwierdzone uchybienia formalne w procedurze konkursowej musi zostać uznane za istotne naruszenie prawa, które mogło mieć wpływ (…) na wynik konkursu. Znaczne skrócenie terminu zgłaszania ofert, a także brak zamieszczenia ogłoszenia o konkursie w dwóch dziennikach o zasięgu regionalnym mogło wywołać ten skutek, że złożono mniej ofert, niż mogłoby to mieć miejsce przy zachowaniu wszystkich wymogów” – czytamy w uzasadnieniu.

Burmistrz ma prawo złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Ad vocem

Wojewoda dolnośląski kolejny raz w ostatnich dniach pokazuje burmistrzowi, że w działalności samorządu należy postępować zgodnie z prawem. I gdy mówi się „A”, ogłaszając konkurs, to trzeba też powiedzieć „B” ogłaszając go zgodnie z prawem. Jak widzimy, kolejny raz prawo zeszło na boczny tor, bo ważniejsze, jak sądzę, było przeprowadzenie konkursu jak najszybciej.

Przykład powołania Marleny Grodzińskiej na fotel dyrektora Biblioteki Publicznej w Miliczu pokazuje jeszcze jeden szkopuł. Mianowicie, nieaktualność wewnętrznych przepisów gminy. 

Po poprzedniej „wpadce” z miejsca ruszono do prac nad zmianą statutu Ośrodka Kultury w Miliczu. Być może nadszedł czas by uporządkować statut drugiej z gminnych jednostek kultury? A kto wie, czy takich nieaktualnych statutów nie mamy w gminie więcej? Może ich sprawdzeniem i ewentualną korektą zajmą się gminni radni? Z Ośrodkiem Kultury poszło ekspresowo, więc Panie i Panowie radni – do dzieła!

1 komentarz do “Kolejny raz złamano prawo

 1. Statut można zmienić w ramach obowiązujących przepisów wyższego rzędu – czyli wielkiego grzechu Burmistrz nie popełnił. ALE – przyczepiać się można do byle czego – w sumie nieistotnego. ALE – niech
  będzie przysłowiowa kropka nad „i” postawiona. A L E – najwazniejsze jest to , że zarówno dyrektor domu Kultury jak i dyrektorka biblioteki – są zdaniem ludzi WŁAŚCIWYMI LUDZMI NA WŁASCIWYCH MIEJSCACH. Dyrektor domu kultury , jak nikt dotychczas – wykazal tyle inicjatywy, wiedzy , chęci pracy
  trafności pomysłów i profesjonalizmu , ze mozemy sobie tylko życzyć więcej takich młodych , przedsiębiorczych ludzi, nie uwikłanych w żadne układy.
  Najwyzszy czas, by nie szukać dziury w całym , bo licho nie śpi.
  Pozdrawiam wszystkich Czytelników- Bryza

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s