Nowoczesna Ziemia Milicka?

Jacek Protasiewicz uzgadnia swój polityczny transfer z Platformy Obywatelskiej do Nowoczesnej. Czy w ślad za nim pójdą jego miliccy stronnicy? Pierwsze próby zbliżenia są już widoczne choćby na internetowym profilu wojewódzkiego radnego Ryszarda Lecha.

„Jacek Protasiewicz, przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku, rozmawia z Ryszardem Petru o swoim przejściu do Nowoczesnej” taki głośny temat pojawił się na pierwszej stronie czwartkowego wydania „Gazety Wrocławskiej”. Jak wiadomo, po przejęciu przywództwa w PO przez Grzegorza Schetynę, los Protasiewicza, jego konkurenta w walce o fotel szefa PO na Dolnym Śląsku może być przesądzony.

Przypomnijmy, że w 2013 r. obaj rywalizowali o szefostwo dolnośląskiej PO. Ostatecznie, podczas zjazdu w Karpaczu, zwycięstwo przypadło Jackowi Protasiewiczowi. Jako jeden z pierwszych polityków PO z gratulacjami pobiegł do niego… ówczesny starosta, a obecny burmistrz Piotr Lech. Niedługo później Lech stał się sekretarzem dolnośląskiej Platformy.

Wspólne zdjęcie posła Krzysztofa Mieszkowskiego (Nowoczesna, z lewej) z radnym wojewódzkim Ryszardem Lechem (Platforma Obywatelska, z prawej). Fot. prywatny profil Ryszarda Lecha.
Wspólne zdjęcie posła Krzysztofa Mieszkowskiego (Nowoczesna, z lewej) z radnym wojewódzkim Ryszardem Lechem (Platforma Obywatelska, z prawej). Fot. prywatny profil Ryszarda Lecha.

Pomimo pełnienia w partii dość znaczącej pozycji, w sierpniu 2014 r. okazało się, że Piotr Lech wystartuje w wyborach samorządowych pod szyldem swojego własnego komitetu, a nie pod nazwą Platforma Obywatelska. Jak twierdził, stało się tak, gdyż Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Lecha „Ziemia Milicka” skupiał różne środowiska, które nie chcą być klasyfikowane jako partyjne.

Jak pokazał czas było to sprytne rozwiązanie, gdyż Platforma Obywatelska na terenie powiatu milickiego stale traciła w kolejnych wyborach. Podczas przyspieszonych wyborów samorządowych w 2008 r., Krzysztof Mogilan przegrał starcie z Ryszardem Mielochem. Po wybuchu „afery naciskowej” i przedterminowych wyborach w 2010 r., Platforma Obywatelska nie wystawiła swojego kandydata wspierając Alicję Szatkowską z Milickiej Wspólnoty Samorządowej.

W terminowych wyborach 2010 r., gdy Paweł Wybierała zdeklasował rywali zwyciężając w pierwszej turze z poparciem 4632 osób, Krzysztof Mogilan z PO zdobył drugi wynik i głosy 1377 osób. Niewiele lepiej było w przypadku wyborów do Rady Miejskiej, gdzie zwycięstwo przypadło KWW Dariusza Stasiaka Dolny Śląsk XXI – 2291 głosów i 7 mandatów, zaś Platforma Obywatelska z drugim wynikiem i głosami 1757 osób zdobyła 5 miejsc w rajcowskich ławach. Również wyniki do Rady Powiatu nie były przychylne, gdyż i tutaj wygrał komitet Dariusza Stasiaka – 3865 głosów, 5 mandatów, a Platforma zajęła drugie miejsce z poparciem 3161 mieszkańców, co dało jej 4 mandaty.

Nie inaczej było w wyborach ogólnopolskich. Zarówno wyniki do europarlamentu, prezydenckie, jak i ostatnie parlamentarne pokazywały, że w powiecie milickim coraz więcej sojuszników ma PiS, które zwycięsko wychodziło ze starć o głosy na tym terenie. Platforma natomiast powoli odchodziła w zapomnienie.

Patrząc na ten trend miliccy członkowie PO muszą szukać dla siebie nowej drogi. Bo choć ta, nazwana „Ziemią Milicką” w wyborach samorządowych okazała się słuszną, może nie mieć przełożenia na politykę krajową. Stąd prawdopodobna chęć dołączenia za Jackiem Protasiewiczem do Nowoczesnej. Pierwsze symptomy zbliżenia już są. To m.in. wspólne zdjęcia radnego wojewódzkiego Ryszarda Lecha z posłem Nowoczesnej Krzysztofem Mieszkowskim, zrobione podczas jednego z wrocławskich marszy Komitetu Obrony Demokracji.

Czy czeka nas zatem przemalowanie partyjnego, skompromitowanego szyldu PO na nowy, również niebieski, lecz bardziej nowoczesny? Czy „Ziemia Milicka” ma szanse stać się Nowoczesną? Czas pokaże.

1 komentarz do “Nowoczesna Ziemia Milicka?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s